SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Dosa 8816231
nr 881 6231
Dosa
Silver, Ryssland, sent 1800-tal, längd: 7, vikt. 70g ca
Utrop:
1.000 kr
Såld:
1.600 kr
måndag 17 mars 2014
kl 18:32:35
900 kr
1.100 kr
1.500 kr
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Silver